Moravskoslezský kraj s Ostravou dávají zelenou vodíku.

fotografie
Foto: hytep.cz

Moravskoslezský kraj s Ostravou budou zavádět čistou vodíkovou technologii ve veřejné dopravě. Na zavádění vodíkové mobility v regionu se bude podílet také společnost Vítkovice Cylinders. Role vizionářů v čisté mobilitě všechny stran potvrdily podpisem počátkem prosince 2018 v ostravském Impact Hubu.

Severní Morava patří k nejvíc znečištěným oblastem Česka, emise z veřejné dopravy by proto měly co nejméně zatěžovat životní prostředí. Rozvoj a zavádění čistých vodíkových technologií zároveň slibuje o vznik nového průmyslového odvětví.

Ve spolupráci kraje s městem Ostravou má v rámci pilotního projektu vzniknout vodíková plnicí stanice, vybrané autobusové linky budou mít autobusy na vodíkový pohon. Na Karvinsku má jezdit aspoň deset vodíkových autobusů, s vodíkovými auty se počítá i pro úřady a příspěvkové organizace kraje. Počítá se i s výrobou vodíku z obnovitelných zdrojů, tzv. “ozelenění vodíku”.

Společností Vítkovice Cylinders má vodíkové technologie připravené, patří mezi největší světové hráče z oblasti energetiky, mobility i skladování. Díky tomu může Moravskoslezský kraj vyjít z vodíkového pravěku ČR a vodíkové technologie nasadit v masovém měřítku.

green remedy favicon

Další články