Obce, průmysl a domácnosti

Naše závislost na fosilních palivech je neudržitelná, proto je nutné co nejvíce využívat obnovitelné zdroje. Moderní energetika zároveň klade důraz na lokální výrobu a částečnou soběstačnost. Nevýhodou fotovoltaické nebo větrné elektrárny je jejich závislost na počasí a z toho plynoucí nestálá produkce energie.
Systém vodíkového hospodářství (SVH) nabízí řešení v podobě uložení elektrické energie do vodíku a jeho následné přeměny zpět. Vodík tedy není zdrojem, ale nosičem energie.

Naše vize
Energii získanou pomocí solárních panelů, větrné elektrárny nebo biomasy přeměníme v produkční vodíkové jednotce elektrolýzou na vodík. Jediným odpadem je čistý kyslík, který se dá vypustit do vzduchu.
Díky bezpečnostnímu a řídícímu systému můžeme vodík v akumulačních nádržích využít ve vhodný okamžik opět ve formě elektrické energie. SVH využijí uzavřené ostrovní systémy, je vhodný i pro využití vlastních šetrných zdrojů v případě napojení na síť.
Inteligentní města
Koncept Smart Cities neboli inteligentních měst zahrnuje nejen chytrou mobilitu, ale i chytrou energetiku. Obec s vlastní elektrárnou (fotovoltaickou či větrnou) nebo bioplynovou stanicí může vyrobenou elektřinu využít třeba k veřejnému osvětlení ulic, vytápění školy nebo bazénu. Energie je uložená ve formě vodíku a teprve případné přebytky přetečou do distribuční sítě.
Moderní firmy
Moderní firmy se snaží omezit svůj dopad na životní prostředí, využívají čisté zdroje a moderní technologie k udržitelnému podnikání. Čistá energie ze solárních panelů může sloužit k vytápění, klimatizaci nebo osvětlení administrativních budov.
Průmyslové areály zase mohou použít energii uloženou ve vodíku k nárazové spotřebě elektřiny. V České republice je zářným příkladem společnost, kde se vyrábí domácí knedlíky za pomoci čisté sluneční energie a 95% produkce elektřiny je spotřebováno přímo v provozu.
Chytré domácnosti
Systém vodíkového hospodářství bude řešením i pro domácnosti. Horské chatě bez elektrické přípojky postačí solární panely a akumulátor, kde se získaná energie uloží ve formě vodíku. Chytrá domácnost bude schopna omezit svou závislost na distribuční síti, když použije čistou energii k vytápění, osvětlení nebo ohřevu vody. Stále dostupnější moderní technologie tak umožní častější využívání vlastních šetrných zdrojů.
Co se kde píše

První dobíjecí stanice napojená na vodíkové hospodářství
Na začátku prosince 2018 byla v Řeži u Prahy spuštěna první “vodíková” dobíječka pro elektromobily. Unikátní dobíjecí

Moravskoslezský kraj s Ostravou dávají zelenou vodíku.
Moravskoslezský kraj s Ostravou budou zavádět čistou vodíkovou technologii ve veřejné dopravě. Na zavádění vodíkové mobility v

Vodík palivem nového SUV od Hyundai
Vodík je všude kolem nás, je to základní stavební prvek v celém vesmíru. Téměř nikde se nevyskytuje

Evropská unie podporuje vodík v energetice
V rakouském Linzi proběhlo na podzim 2018 neformální zasedání Rady EU pro energetiku. Právě zde ministři energetiky
Přidejte se k nám
Nechte se informovat o novinkách projektu a dalších aktualitách týkajících se vodíkové budoucnosti.
Váš e-mail je v dobrých rukách. Budeme na něj zasílat pouze informace o projektu, přibližně 1× za měsíc. Na nic jiného jej nepoužijeme. Ochrana osobních údajů.