První dobíjecí stanice napojená na vodíkové hospodářství

foto dobíjecí stanice
Foto: www.ujv.cz

Na začátku prosince 2018 byla v Řeži u Prahy spuštěna první “vodíková” dobíječka pro elektromobily. Unikátní dobíjecí stanice se nachází v areálu společnosti ÚJV Řež, je napojena na lokální distribuční soustavu a provozuje ji společnost ČEZ. Elektrickou energii vyrábí střešní fotovoltaické panely a její přebytky se akumulují ve vodíku pomocí elektrolyzéru. V noci nebo za špatného počasí pak palivový článek může přeměnit vodík ze zásobníku zpět na elektrický proud.

„Uplatněním vodíkových technologií v energetice i v dopravě se ÚJV Řež úspěšně věnuje více než deset let a dobíjecí stanice pro elektromobily propojená s vodíkem do tohoto konceptu zapadá. Kromě „elektrické“ dobíjecí stanice chceme v Řeži do dvou let zprovoznit i vodíkovou čerpačku pro malé dopravní prostředky. Vodíku věští velkou budoucnost i Evropská unie a my chceme nejen být u toho, ale zůstat v tomto oboru v ČR i nadále lídrem,“ zdůraznil Daniel Jiřička, generální ředitel ÚJV Řež.

ÚJV Řež se zabývá aplikovaným výzkumem, projektovou a inženýrskou činností v oblasti energetiky, průmyslu a zdravotnictví, jejím většinovým majitel je skupina ČEZ. V minulosti fungoval v rámci výzkumného projektu ÚJV Řež autobus včetně na vodíkový pohon v Neratovicích na Mělnicku.

green remedy favicon

Další články